Колекціонують фарфор багато,—зізнається Роман. - Але не кожна колекція перетворюється в музей. Ми ж вирішили, що такою красою—творами мистецтва головних порцелянових майстрів України,—повинні милуватися якомога більше людей. І у 2015 році заснували свій Музей київського фарфору.
Музей "Київський фарфор" заснований у столиці наприкінці 2015 року з ініціативи подружжя Сазонових, Романа Юрійовича та Тетяни Павлівни, на базі приватної збірки сім’ї. Колекція почала формуватися з 2008 року, кількість експонатів за дванадцять років досягла близько 1000 одиниць, серед яких чимало унікальних. Музей є науково – освітнім художнього профілю. Зберігає, вивчає та пропагандує визначні пам'ятки славетного Київського експериментального кераміко — художнього заводу. Його експозиції висвітлюють в історичній послідовності історію розвитку порцеляни, як одного із видів декоративно – прикладного мистецтва. Досить ґрунтовно представлені скульптури й декоративні вази, сувеніри в авторському виконанні провідних митців заводу – Олександра Сорокіна, Лідії Мітяєвої, Галини Головіної, Світлани Голембовської, Владислава Щербини, Оксани Жникруп, Ольги Маркіш — Рапай, Григорія Молдавана, Олени Фоменко – Молдаван, заслуженого діяча мистецтв України Володимира Лапіна, Василя Мусієнко, Надії Воронезької — Гонсалес та інших. Інформативні матеріали Музею містять біографічні хроніки працювавших майстрів — професіоналів декоративного мистецтва, які створили неповторний і самобутній український фарфор. Призначений для широких мас населення.
Роман Юрійович та Тетяна Павлівна Сазонови. Київ, 2019
Від 2014 року предмети колекції беруть участь у мистецьких та видавничих проєктах. В лютому 2019 року у приміщенні Музею історії Києва, за підтримки Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного відбувся виставковий проєкт «Перлини київського фарфору», який відвідали більше 10 тисяч чоловік. Тут музей «Київський фарфор» вперше продемонстрував з художніми та смисловими характеристиками свою колекцію фарфорових предметів широкому загалу у найповнішій ретроспективній збірці. Оригінали творів цілої плеяди чудових майстрів — представників різних поколінь, глибоко самобутніх майстрів, що зуміли застосувати свій талант у порцеляні малих формах, надавши сувенірам, статуеткам і композиціям скульптурної виразності форм, історичної та літературної образності, що дивом збереглися в основній своїй частині, експонувалися вперше за півстоліття.
Щасливі моменти під час виставки "Перлини київського фарфору". Київ, 2019
Єдине у своєму роді зібрання висвітлило улюблені глядачами сценки театральних постановок, народних пісень, твори української літературної класики. Національна тема надала можливість показати різноманітні красиві традиції, рух у танці й незвичайно барвисті українські костюми.
Було продемонстровано особливе явище – петриківський народний розпис на фарфорі. КеКХЗ першим запросив народних майстрів з с. Петриківка – Віру Клименко, Ганну й Віру Павленко, Марфу Тимченко, та забезпечив умови для розвитку та розквіту нового оригінального напряму у декоративному мистецтві, що надалі найшло розповсюдження на всіх українських підприємствах по виробництву фарфору й фаянсу.
В експозиції "Перлини київського фарфору" твори Віри Клименко, Ганни й Віри Павленко, Марфи Тимченко. Київ, 2019
Окрім показу "Петриківський розпис на фарфорі", членами сім'ї легендарної Марфи Тимченко, дочкою Оленою Скицюк й онукою Оленою Кулик, був проведений майстер-клас з Петриківського розпису. У свою чергу під час роботи виставки пройшли спеціальні заходи: зустріч із засновниками Музею «Київський фарфор», кураторські екскурсії, перегляд відеофільмів.
Іде майстер-клас з Петриківського розпису. Київ, 2019 рік
І от радісна новина! "Перлини київського фарфору" з колекції музею «Київський фарфор» посіла шосте місце у ТОП і -10 найвідвідуваніших виставок 2019 року.
ВІТАЄМО!
Експозиції в музеї — майданчик для досліджень, для введення предметів в науковий обіг. Немає предмета— немає теми для обговорень, для мистецтвознавчого або історичного аналізу, є виставка — є поле для зростання внутрішньої культури, розуміння процесів, джерел і тенденцій мистецтва, яке представляє свій народ. Тож нових вражень, дивовижних відкриттів і яскравих емоцій! Виконання задуманого! Колекція нехай поповнюється новими артефактами, а люди із задоволенням приходять в музей й приводять туди своїх дітей та згадують вироби із порцеляни, серед них симпатичні статуетки, що оселялися у другій половині 20 століття майже в кожній домівці.
Фото надані Р. Сазоновим
Текст Л. Карпінська - Романюк
Comments