top of page
Пошук
Фото автораЛюдмила Карпинская

Качина сім'я

Оновлено: 5 вер. 2021 р.


Т. Крижанівська. "Качина сім'я", серед них "Качка в хустці". Городницький ФЗ. 1954


Цікавість до подорожей, до чогось нового притаманна не тільки людям. Два роки тому у Луцьку перехожі мали можливість спостерігати ось таку картину. Мама-качка та її каченята гордо мандрували проспектом Волі. Вочевидь, вони живуть на Сапалаївці в районі Сіті-Парку (їх там завжди є багато), бо йшли від станції переливання крові через двір саме в тому напрямку. Причому складалось таке враження, що то не перша їх подібна прогулянка - йшли дуже чітко, ніби тією дорогою гуляють постійно. А, можливо, вони у магазин ходили? Або в музей порцеляни?


Йшли майже як і барановські під штурманством мами - качки. І кількість їх така сама як у порцелянової "Качиної сім'ї" ( 1959).

В. Сергеєв. " Качина сім'я". Барановський ФЗ. 1959


Ця композиція, що має ще одну назву «Дитячий сад на прогулянці» була випущена для заводу безпрецедентним тиражем - 10 мільйонів штук. За три роки роботи в Баранівці скульптор, художник, фарфорист, кераміст, прикладник, заслужений художник Російської Федерації Сергеєв Володимир Олександрович, який присвятив скульптурі все життя, працював навіть бувши на пенсії, створив ці яскраві образи, що запам'ятовуються надовго. Це про нього В. Долинський писав: «качиною сім'єю» автор довів свою творчу фантазію і спостережливість. Кожна з дванадцяти фігурок — качка і селезень, десять каченят — зображені в різних позах, відрізняються різними якимись рисами. І хоча автору треба було знайти цілий ряд різних рішень, пози качки й каченят правдиві. Серія наповнена виразністю і своєрідною привабливістю». Знаменно, що задум Сергєєва був зрозумілий широкою аудиторією. Його фігурки птахів, а згодом і людей виглядають весело, потішно, вони самобутні, емоційні. У них Сергеєв вклав своє високе почуття любові до природи, людини й особливо дітей.

А. Сотніков. "Кошик з курчатами". 1953


Присвячений братам нашим меншим жанр в прикладному мистецтві - анімалістика. В цьому випадку у дрібній пластиці. Героями творів анімалістів виступають звірі й птахи (animal - з лат. «Тварина»). Це — найдавніше, початкове мистецтво, яке спробувала осягнути людина.

Р. Марчук. "Гусак". В. 17. Городницький ФЗ. 1950 - ті

Т. Крижанівська. З "Качиної сім'ї" каченя у безкозирці. В. 5,7. Городницький ФЗ. 1954




Любов до життя і природі, сприйняття себе як частинки живого світу — ось що рухає творцями, які схиляють голови перед створіннями, яким пребагато зобов'язана людина. Наявності цікавих анімалістичних сімейних пар маємо завдячувати Т. Крижанівській, Ю. Рубану,  М. Моцаку та іншим. Вони представили дуже яскраві, різноманітні за стилем та настроєм роботи.

Ю. Рубан. «Голуб». В. 6. Городницький ФЗ. 1964

В. Сергеєв. Вазочка. В. 7. " Голубки". В. 6,5. БФЗ. 1957.

? «Голуби». В. 7. Полонський ЗХК. 1964

М. Моцак. Скульптурна група «Пташина сім»я» - композиція із трьох птахів. Комплект, у тому числі птах з піднятою головою, пташеня, птах з опущеною головою, В. 7. 2,3. 5,1. ПЗХК. 1967

? "Журавлик". В. 8. ПЗХК. 1964

В. Сергеєв. Вазочка. В. 6,6. БФЗ. 1957

В. Сергеєв. «Жабеня». В. 2,5. БФЗ. 1957

М. Бобик. "Куниці". В. 6. 4. ПЗХК. 1968

М. Моцак. "Куниця". В. 15. ПЗХК. 1978

? Блюдо «Птахи».  Д. 30. Будянський ФЗ. 1959

М. Моцак. «Лось». В. 16. ПЗХК. 1978

Т. Крижанівська. "Сім'я їжачків". В. 6,5. Городницький ФЗ. 1954

О. Жникруп. "Качка з каченятами". ПЗХК. 1962


Нещодавно в інтернетній мережі побачила світлину качки з каченятами, яку створила О. Жникруп в 1962 році. Випускав їх Полонський ЗХК. Рідкісна знахідка для любителів фарфору. Так само до "Качки в хустці" та "Селезня у безкозирці" Т. Крижанівської раритетом є малий селезінок, на голові у нього, як і тата, - матроська безкозирка. 

Є. Дмітрієва. "Конячка", "Баранець", "Півник". В. 9,5. 6,5. 7,5. "Пара півників" В. 15. 12. Городницький ФЗ. 1951

В. Покосовська. "Качата". В. 6,5. 6,3. Барановський ФЗ. 1962



Текст Л. Карпінська - Романюк





124 перегляди0 коментарів

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page