У День свята Миколая, яке прийшло до України 1088 року за часів князя Всеволода Ярославовича, творчий колектив "Alis - K" під керівництвом Сергія Воронова презентує подальший етап реконструювання теми українських традицій на етапі розвитку проєкту «Реконструкція шедеврів українського художнього фарфору в жанрі сучасний арт – мініатюра».
Маємо чого радіти,
Добре знаєте ви, діти!
Долетіла до нас вість,
Що до нас в дорозі гість.
Наявне повір'я, що протягом року милосердний Микола стежить за всіма хлопчиками й дівчатками та записує їхні вчинки до двох книжок: хороші – до білої, а погані – до чорної, а коли обходить домівки, то залишає діткам подарунки, на які вони заслужили, знайшло втілення в мініатюрній багатофігурній композиції з порцеляни «Свято Миколая» (2020). У ніч на 6 грудня, коли високо-високо в небі можна почути ніжні срібні дзвіночки, а старий місяць весело посміхається, поміж зірочками, на санчатах переїжджаючи із хмарки на хмарку Святий Миколай навідався до діточок. У святковій залі стоїть як картинка, яскрава, зелена, красуня – ялинка.
В. Максимець, О. Лісовська. "Свято Миколая". В. 16. "Alis"К". Одеса. 2020
Малеча радо оточила захисника, опікуна усіх сиріт, заступника простого люду. Одягнений він в єпископське вбрання, просто, без прикрас. Важливою деталлю є червоний поруч – символ пут Ісуса Христа. Мужнє обличчя Миколая випромінює незвичайне світло, карі очі та жест лівої руки - тепло. Святитель оцінюючи поведінку дітей, вже нагородив подарунками слухняних, чемних, працьовитих. Неслухняні, вередливі, ледачі, отримають від нього різочку – вербовий прутик, щоб знали, як слід поводитись. Отче тримає на колінах Євангеліє, наказуючи словами з нього дівчаткам та хлопчакам: "Нехай не буде бідних між вами…".
В. Максимець, розпис О. Жернова. "Зимова хатинка" - В. 8. "Alis"К". Одеса. 2018
О. Жернова. Настінне панно із написом рядків вірша М. Рильського " Хай сніг іде холодний та лапами, засипле поле і на гай спаде, нехай стежки закидає круг хати і білу тишу в хату приведе!". Одеса. 2020
З вибагливим сценічним почуттям автори зображують зустріч, символічно поетизують її. Вони немов запрошують приєднатися до дійства, пригостити друзів, родичів, знайомих «миколайчиками», які традиційно до свята Святого Миколая печуть господині, заспівати миколаївську колядку:
Святий Ніколасе, мені поклади,
Що за потрібне вважаєш ти.
Яблука, горіхи, мигдаль
Маленькі діти радо їдять!
Висота Арт - мініатюри - 16 сантиметрів. Предмет виконаний за автентичною технологією класичного європейського фарфору. Кольорова палітра яскрава, деталі декору виокремлюється насиченістю жовтогарячих та пурпурово-червоних фарб. Випущена вона обмеженим колекційним тиражем. Має змістовний, повний громадським звучанням задум про звичаї. "Адже народ існує — поки живуть традиції, — роз"яснює С. Воронов на питання чому це важливо для нас — в національних традиціях — душа народу".
В. Максимець, розпис О. Жернова. "Хай колядки звучать". В. 12. "Alis"К". Одеса. 2020
Учасники процесу: скульптор, модель-майстер і технолог ливарного формовання, автори мальованого декору поліхромним розписом фарбами високого вогню і золотом. Всі вони зберігають методологію і давню техніку вантажної фарфорової статуетки ностальгійного змісту. Такий виробничий спосіб забезпечує творам "Alis"К" абсолютну унікальність і мистецьку вагомість, котра з роками лише набуватиме історичної цінности.
Нині відомі зі скриньки "білого золота" другої половини 20 століття лише двоє артефактів зображень Чудотворця. У 1990 році Коростенський фарфоровий завод випустив разовим тиражем дивно добру статуетку Валентини Трегубової «Святий Миколай» з подарунками в руках. Фігурка самого шанованого зі святих виграє яскравим колірним рішенням, що створює радісне очікування сюрпризів. Друга - іконографічна скульптура Олександра Шевченко "Святий Миколай" (1999), одною рукою святитель тримає книгу, а іншою виконує жест благословення, викликає у глядача емоційне забарвлення.
Зменшена копія скульптурки О. Жернової, розпис А. Медведкової - Панчук. "Дід Мороз". В. 12. "Alis"К". Одеса. 2015 В. Трегубова. "Святий Миколай". В. 11. КФЗ. 1990
Вже у 21 столітті полонський скульптор Віктор Данильчук цікаво подає гостя новорічних та різдвяних свят. Він Миколаєм, якого можна вважати прадідом Діда Мороза та Санта Клауса, підмінив і одного, і другого. Саме на основі миколаєвського древнього образу з’явились ці казкові персонажі, які вчать дітей бути порядними, чесними й слухняними, милосердними, безкорисливими, щедрими та допомагати іншим. Декоративна скульптура "Святий Миколай" (2018) нагадує добродія, таємного благодійника добрих справ з текстів віршованих переказів легенд Івана Франка "Чудо з ковром", "Чудо з утопленим хлопцем» та одноактової п’єси "Суд святого Николая", де вирують традиційні персонажі українського миколаївського свята – ангели, помічники святого, опікуни та захисники дітей, і чорти, що намовляють його не давати дітям подарунків.
Чи добро, чи лихо, чи яка година,
Будьте все з собою як одна родина.
Любіться всі разом, бо кругом злі люде, –
Коли серед своїх любові не буде,
То чужі вас певно не будуть любити,
З ваших сварок скористають, щоб вас всіх згубити.
(І. Франко "Суд святого Николая")
В. Горолюк, М. Шапіро. Плакетка із фотокерамічним зображенням Івана Франка. В. 8,5. Полонський ФЗ. 1952
В. Данильчук. "Святий Миколай". В. 17,5. Полонне. 2018
Сувенірний виріб скульптора Тернопільського фарфорового заводу Сергія Гавриша "Подарунок від Миколая" (2003) не тільки гарний подарунок любителю порцеляни, а й елемент для святкового столу. Хуртовина виє, плаче, ліс закидало сніжком. Що там? Сани... Коні скачуть... Хтось на санях із мішком. Мішечок можна використовувати як красиву цукерницю, наповнену маленькими улюбленими солодощами, це додасть столу милості й акуратності.
С. Гавриш. "Подарунок від Миколая". Тернопільський ФЗ. В. 14,5. 2003
Всі члени підприємства "Alis"К" мають досвід роботи на колишніх провідних фарфорових підприємствах України. Оленою Жерновою на Полонському фарфоровому заводі виконано у 2000 році декоративний настінний медальйон "Святий Миколай", який є одною з частин квадриптиху. Декоровано унікальні вироби підглазурним розписом фарбами й солями кобальту та золотом .
О. Жернова. Декоративний настінний медальйон "Святий Миколай". В. 15. Квадриптих. ПФЗ. 2000
У пресі багато пишуть про туристичні принади України. Відкривають нові, перелік місць куди направляються туристи збільшується. На Закарпатті у замку Сент - Міклош в селищі Чинадійово, що поблизу Мукачева для відвідувачів працюватиме резиденція Святого Миколая.
У Львовських Митрополичих садах, поблизу собору святого Юра діти проходять квест із ангелами і чортиком, а згодом потрапляють до домівки святого. Тож, повертаючись до джерел, найкращим сувеніром або подарунком з тих принад ми повинні віддати перевагу не американським чи іншим символам, а давнім українським традиціям.
Адже саме Отець Миколай як особистість втілює найкращі людські ідеали. Він відзначився чистотою життя, за яку мав від Бога дар чудотворення, а також милосердям і благодійністю. Очільники Церкви й богослови, встановлюючи свято 19 грудня, закликали вірних пам’ятати саме про ту взірцеву чистоту й щедру доброчинність, брати їх за приклад.
Адже саме творчий колектив "Alis"К" під керівництвом Сергія Воронова готовий запропонувати асортимент мініатюрних виробів із порцеляни на теми теперішнього обговорення та явищ з нашого національного спадку, що є сильними за змістом і безцінними за Духом!
PS
О. Шевченко. "Святий Миколай". В. 38. КФЗ. 1999
Вітаємо вас зі святом Миколая та бажаємо вам бути здоровими - як вода, а багатими - як земля й красивими - як весна.
Текст Л. Карпінська - Романюк
Фото С. Воронов, Л. Карпінська - Романюк, С. Гавриш, Є. Овчарик
Comments