"Акваріум". 2018
Якщо заглянути на популярні інтернет-барахолки, то можна помітити, що кількість пропонуємих порцелянових наборів "Рибки" обчислюється сотнями штук. Їх продають, але не купують. Хоча і ціна, майже така як в далекі 60 - ті. Сьогодні моди на подібний посуд немає. Вже ніхто не виставляє їх на почесне місце за скло серванта. Швидше навпаки — рибки поступово перекочували туди, де їх не побачать — в шафу або на антресолі. Ніхто особливо ж не збирався використовувати набір за прямим призначенням. Тому, одні на подарунок або на добру справу: «Ти збираєш порцеляну? Ой, у мене вдома ... Я тобі подарую ». Інші раптом вирішають продати. 50 - 70 гривень за набір? Як хто. Комусь — то краще на смітник ...
Світлина "акваріуму" з мережі. 2018
Мої перші риби — з дитинства, згодом - зі звалища, брат йшов повз смітника, побачив їх та врятував, віддав у "гарні руки". Через деякий час приносили ще, дарували. Світлина з інтернетної мережі надихнула зробити "акваріум", але свій, з інформативним змістом - розмістити лікерних риб різних декорів від різних виробників. Тоді докупляла.
М. Барамідзе. Лікерний набір "Риба", у тому числі графин В. 26 та чарки 7- 7,5. ПЗХК. 1964
В Україні лікерний набір "Риби" випускали Полонський завод художньої кераміки, Городницький фарфоровий та Полонський фарфоровий заводи. У складі: стилізовані риби — графін та чарки. Розпис: полу покриття кобальтом, по рельєфу (по вкриттю й по білизні) пестріння золотом і селеном, промазка всередині золотом і селеном, промазка всередині горла золотом. І другий із варіантів, у білому глазурованому вигляді, коли по рельєфу пестріння золотом та селеном, промазка всередині горла золотом. "Сімейство коропів" - такою була їх перша назва. Колекціонери нарахували 28 варіантів розмальовки цього набору.
Робітник - живописець Полонського фарфорово заводу М. А. Гайдай (1918 - 1996) за розписом чарок у вигляді рибок. 1961 рік. Фото з архіву М. Козака
Піч ЛЄР. Полонський фарфоровий завод
Відомо, що 1962 року український художник Микола Бобик, який працював на Полонському заводі художньої кераміки (Хмельницька область України), взявши за основу скопійований разький оригінал, вніс до нього деякі зміни, перетворивши винний набір на лікерний та запустив його на масове виробництво. Цей набір суттєво відрізнявся від ризького розмірами (він більше), кольором та розписом.
Цікава історія пошуку та визначення авторства виробу. У 1955 - 1956 роках минулого століття Ризький фарфоровий завод також випускав аналогічні набори. У спеціальній літературі опублікований їх автор - Абесал Давидович Барамідзе, який на той час працював головним художником Ризького фарфоро-фаянсового заводу. Там же працювала та його дружина. Існує думка, що він виготовив форму графіну (карафа), було задумано зробити у вигляді риби, як сосудину для відстоювання вина після відкриття пляшки, або бочки. Ескізи стаканчиків (чарок) у вигляді рибок пізніше доопрацювала художник Ольга Селезньова. Моделіст Анатолій Травників їх та блюдо виготовив. Рибне сімейство стояло на керамічному підносі, що додається до набору, що зображав озеро з барвистими берегами. Риба-караф у висоту складала приблизно 21 см, по ширині – 16 см; стаканчики - у висоту 7 см, а завширшки - 4 см. У велику рибку містилося 700 мл рідини, в одну стопку - 30 мл.
Напевно, вони й уявити собі не могли, яким популярним стане їх творіння. Перша згадка про набір з'явилася в листопаді 1957 року в ризькій газеті «Радянська молодь»: "В живописном цехе Рижского фарфоро-фаянсового завода отдельная светлая комната отдана художникам… С гордостью показывают они дубликаты экспонатов, отосланных недавно на Всемирную Брюссельскую выставку. Оригинальна работа художницы Ольги Алексеевны Селезневой. Она дополнила замысел художника Барамидзе. ...Графин в виде большой рыбы окружен маленькими «рыбками» – рюмками. Комплект «Рыбки» помещается на фарфоровом подносе, изображающем озеро с красочными берегами». Ця публікація дозволяє будувати висновки про час виготовлення цих рибок.
У 1958 році набір навіть взяв участь на виставці в Японії, де мали великий успіх. Один з тих перших наборів довгий час кочував по різних міжнародних виставках. У 1959 році набір був відправлений на виставки до Польщі (Познань), США (Чикаго), Туреччини (Ізмір), Сирії (Дамаск), Фінляндії (Гельсінкі), Франції (Марселя), Чехословаччини (Брно), Греції (Салоніки) ), Австрії (Відень), Югославії (Загреб) і завоювали несподівану популярність.
Знайти фото саме тих перших наборів дуже непросто. Навіть чорно-білі, не кажучи про кольорових. А виглядали рибки зовсім не так, як ми звикли. Залишається лише здогадуватися, який був оригінальний дизайн. Відомо, що в розпису першого набору не було червоного кольору. Були тільки білий і золотий.
Перших дві світлини - А. Барамідзе, розпис поданого набору на першій світлині А. Пашкевич. Набір "Риба". Ризьський ФЗ. 1955 - 1956
З 1960 року "Рибки" почали випускати на Ризькому фарфоровому заводі серійно. Художник Грузинської РСР Абесалом Давидович Барамідзе народився в 1926 році в м Тбілісі. У 1952 році закінчив керамічний факультет Тбіліської державної академії мистецтв. З 1953 року брав участь в республіканських, всесоюзних й закордонних художніх виставках. Нагороджений дипломом Міжнародної виставки-конкурсу художньої кераміки в Фаєнца в 1970 році. Член Союзу художників СРСР.
Абесалом Барамідзе
У 1970 році з Грузії директору Городницького фарфорового заводу надійшов претензійний лист про порушення авторських прав, де автором лікерного набору "Риба" вказувалася відома грузинський художник— кераміст Мері Джалаганія.
Мері Доментьевна Джалаганія— Барамідзе
Мері Доментьевна Джалаганія— Барамідзе народилася 26 січня 1926 року в м. Батумі в сім'ї службовця. Середню школу закінчила в 1944 році. У 1951 році закінчила Тбіліську академію мистецтв за спеціальністю кераміка (викл. А. І. Піцхелаурі, Д. Н. Цицишвили). Її дипломна робота (лікерний сервіз /глина, глазур/, керівник З. Майсурадзе) відзначена першою премією на виставці дипломних робіт в Ленінграді. У тому ж році почала працювати на Ленінградському фарфоровому заводі ім. Ломоносова. З 1952 - 1953 року — начальник фарфорового цеху Тбіліського кахельної — плиткового комбінату, а з 1953 по 1960 - художниця Ризького порцелянового заводу. З 1961 - педагог Тбіліської Академії мистецтв. Брала участь в республіканських, всесоюзних і закордонних виставках: Болгарія, НДР, Чехословаччина, Югославія, Іран, Туреччина, Бельгія, Греція, Італія, Канада, Франція, Португалія, Швейцарія, Швеція, Данія, Женева. Її роботи находяться в музеях і фондах Москви, Музею мистецтв Грузії, в художніх галереях Москви, Тбілісі, Батумі, Амбролаури, Мірзаані, Сагареджо, були й у заводському музеї Городницького фарфорового заводу. Створені нею еталони випускалися тбіліським, ризьким, городницьким імцхетським заводами. Член Спілки художників з 1963 року. Вдова Абесалома Барамідзе.
То, Мері чи Абесалом? Або —спільна робота? Напевне, що ризькі—Абесалом, городницькі та полонські—Мері.
З експозиції виставки "Ямпiльщина: побутовi порцеляна та фаянс. ХХ столiття" Ямпільського краєзнавчого музею Сумської області. Травень 2021 року
Не секрет, що багато художників намагалися повторити успіх риб. Один із них - В. Албул, авторський варіант його комплекту, до складу якого входять графін з пробкою, що служить одночасно й чаркою, та фігурка зимового рибака, він похваляється розміром свого улову.
В. Албул. Декоративна скульптура "Рибак" та графін для лікеру "Риба". ГФЗ. 1981. Музей історичної спадщини та виробів Городницького фарфорового заводу
Створювали майстри свої варіанти лікерних наборів з чарками. Є непогані, якісні та вишукані. Але найулюбленіших народом так й не було і немає. Рибки займали місце практично в кожній сім'ї. У всіх рідних, друзів, бабусь. Хоча виробництво і було масовим, щось в цих рибках дуже подобалось людям. Та й оскільки сучасні виробники поставляють алкогольні напої здебільш у естетично оздобленних пляшках, карафу для вина тепер використовувають дуже рідко.
Набір рибок в серванті 1960 - х. Світлина з інтер"єру: "Спогади... Серія "Життя прожити, не поле перейти..." Україна, 2009 рік".
У жовтні 2019 році художник, випускник Національної академії мистецтв та архітектури України Михайло Олексеєнко реалізував пропозицію шанувальників лікерного набору "Риба" відтворити чарку від нього в скульптурі для експонування на площадці творчого навчання від Academy of Visual Arts.
Скульптура "Риба".
М. Олексеєнко біля своєї роботи - скульптури "Риба"
Про сучасну популярність рибок свідчить й наявність їх серед напоїв на барному прилавку польського бару.
Прилавок бару. Варшава, травень 2021 року.
Результат: в моєму "акваріумі" плавають риби Городницького фарфорового та Полонського художньої кераміки заводів у двох видах прийнятого декорування.
Юлія Герасименко виконала сувенір зі славнозвісним набором "Рибки" в мініатюрі по індивідуальному замовленню однієї пані в пам'ять про минулий затишок у нині розбитому війною будинку. Це стало теплим спогадом їй про минуле, рідних, домівку. Домівку, якої більше немає....
Ю. Герасименко. Сувенір "Рибки". В. 50. Дніпро. 2023. Матеріал - полімерна глина, акрилові фарби, лак.
Текст Л. Карпінська - Романюк
Comments